VLCF4024T-470MR44-2
Manufacturer:
TDK Corporation
Mfr.Part #:
VLCF4024T-470MR44-2
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 4.00mmL×4.00mmW×2.40mmH SMD/SMT 47 µH 20 % 440 mA 644 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)2.39 mm
Length3.9878 mm
Width3.9878 mm
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Resistance644 mΩ
Composition(Kit Type)Wirewound
Height2.4 mm
Current Rating440 mA
DC Resistance (DCR)644 mΩ
Test Frequency100 kHz
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 11 months ago)
ShieldingShielded
Inductance47 µH
Core MaterialFerrite
Max DC Current440 mA
Saturation Current440 mA